Nukopijuota
Ar lengva būti pirmiems? Telšių XX a. pradžios kultūrinis sąjūdis Plungėje
  • Nuo 2023-02-01
  • Iki 2023-02-28
  • Plungės kultūros centras

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus paroda „Ar lengva būti pirmiems? Telšių XX a. pradžios kultūrinis sąjūdis“ Telšių kultūros centre tęsia kelionę po Žemaitiją. Ją išvysti galima Plungės kultūros centre.

Žemaičių meno tyrinėtojas Juzefas Perkovskis yra rašęs, kad Žemaitija pilna netikėčiausių paslapčių, kad ją reikia iš naujo atrasti kiekviename žingsnyje. Žemaitijos kultūros sostinės Telšių fenomenas – XX a. pradžios kultūrinis sąjūdis.

Paroda skirta atskleisti XX a. pr. Telšiuose vykusius kultūros procesus ir patirtis, buvusius visuomenės ir kūrėjo santykius. Jis skirtas to laikotarpio kultūros procesų analizei, Telšių scenos ir dailės mėgėjų draugijos „Kanklės“ veiklai, Žemaitijos kultūrinio sąjūdžio vizionieriui ir draugijos „Kanklės“ įkūrėjui bei ilgamečiui vadovui Feliksui Milevičiui, o taip pat ir šiuolaikinio teatro bei lietuviško dokumentinio kino panoramai. Platindami lietuvybę, entuziastingai įkvėpdami tautiniam darbui, ugdydami tautinio bendruomeniškumo dvasią, telšiečiai atliko svarbią visuomenės telkimo, gimtosios kalbos skleidimo, tautinės savimonės ugdymo misiją. Scenos ir dailės mėgėjų draugija „Kanklės“ buvo bene įvairiapusiškiausias tautinio kultūrinio sąjūdžio pavyzdys Lietuvoje.

Interaktyvi paroda – pasakojimas, inspiruotas Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje saugomos unikalios Telšių scenos ir dailės mėgėjų draugijos „Kanklės“ XX a. pr. Telšiuose pastatytų lietuviškų spektaklių, surengtų viešų vakarų afišų, nuotraukų ir dokumentų kolekcijos bei Žemaičių muziejuje „Alka“ saugomi eksponatų, susijusių su „Kanklių“ draugijos veikla.

 

Organizatorius Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus

Vadovė – Rasida Žygienė

Parodos kuratorė – Danutė Mukienė

Parodos dizainerė – Ieva Šimkonytė

Grafikos dizaineris – Vilmantas Žumbys

Partneriai: Žemaičių muziejus „Alka“, Telšių kultūros centras, VŠĮ „ArtLagamine“

Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija