Nukopijuota
Paroda „Kino teatras – slėptuvė nuo gyvenimo“ (1939–1944) Vilkaviškyje
  • Nuo 2022-12-16
  • Iki 2023-01-26

Šią parodą surengti paskatino muziejuje saugomas unikalus nuotraukų rinkinys – penkiasdešimties Lietuvos kino teatrų nuotraukos, darytos 1942 m. vokiečių paliepimu. Nuotraukose dokumentuoti ne tik kino teatrų fasadai, bet ir jų interjerai. Tarp jų ir modernūs Kauno kino teatrai, ir naujai pastatytuose šaulių namuose įrengtos kino salės bei senutėliai kinematografai – Biržuose, Alytuje, Telšiuose, Žagarėje, Marijampolėje. Parodoje galima matyti, kad žmonės į kiną ėjo ne tik Laisvoje Lietuvoje, bet ir pirmos sovietų bei vokiečių okupacijos metais. Kinas jiems buvo galimybė pabėgti į kitą – iliuzinę tikrovę, būdas bent trumpam pamiršti dramatiškus išgyvenimus bei alkį.

Paroda sumanyta kaip kino seansas. Konteinerio viduje yra du ekranai. Viename jų rodomas penkiolikos minučių filmas, padedantis suprasti 1939–1944 m. istorinių įvykių virsmus. Kitame – iš kino teatrų nuotraukų sukurtas animuotas filmas. Jame žiūrovai gali pamatyti 29 Lietuvos kino teatrų istorijas. Tarp jų ir Alytaus „Dainavos“, kurios, kaip Šulmano kino teatro, istorija prasidėjo dar 1920 m. Po karo „Dainava“ tapo „Taika“. Filmai čia sukosi iki 1988 m.

Pasibaigus istoriniam filmui, užsidegus šviesai, lankytojai per septynių minučių pertrauką gali patyrinėti Laiko liniją, kuri sukurta iš spaudos, nuotraukų, žmonių prisiminimų. Taip pat ant sienų bus galima apžiūrėti skirtingų metų filmų afišas, mažuose ekranuose – kino teatrų brėžinius, reklaminę kino medžiagą, aktorių albumus ir kt.

Paroda „Kino teatras – slėptuvė nuo gyvenimo“ suteikia galimybę dabarties žmonėms nusikelti į praeities laiką, kuris ne tik primins gražias kino patirtis, bet ir skaudžius Lietuvos istorijos momentus, kurie atliepia ir šiandienos įvykius.

Transformuotam jūriniam konteineriui specialiai sukurtas ir išorinis vaizdas. Grafičio piešinyje matome salėje sėdinčius žiūrovus, tarp kurių ir keturios ypač populiarios to meto kino žvaigždės.

Foto: Sonata Žalenravičiūtė

Kuratoriai: Sonata Žalneravičiūtė, Audrius Dambrauskas

Architektai: Justinas Dūdėnas, Jurgis Dagelis

Vaizdo režisierius Jonas Juozapaitis

Grafikos dizainerė Elena Kanarskaitė

Plakato autorius Marius Žalneravičius

Grafičio autoriai: Žygimantas Amelynas, Justina Sendravičiūtė, Lauryna Stankūnaitė

Redaktorė Audrė Kubiliūtė

Parodos partneriai: Lietuvos kino centras, Lietuvos literatūros ir meno archyvas, Lietuvos centrinis archyvas, Lietuvos ypatingasis archyvas, Lietuvos nacionalinis muziejus, Alytaus miesto savivaldybė, LRT

Parodos rėmėjas: Vilniaus miesto savivaldybė

Parodą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba