Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus š. m. rugpjūčio 29 dieną 17 val. Joniškio Baltojoje sinagogoje (Joniškio istorijos ir kultūros muziejus) pristatys parodą „Klajojančios žvaigždės: Žydų teatras Lietuvos miestuose ir miesteliuose“. Atidarymo renginyje išgirsime Vytauto Didžiojo universiteto docentės, dr. Inos Pukelytės pranešimą „Keliaujantys žydų aktoriai – liaudies tradicijų nešėjai“. Pranešime bus atskleista, kaip 19 a. pabaigoje pradėjo skleistis žydų teatras ir kokios yra jo sąsajos su liaudies kultūra Lietuvoje ir kitose Europos šalyse. Aktorius Remigijus Vilkaitis pristatys žiūrovų įspūdžius apie pirmuosius žydų teatro spektaklius Lietuvoje ir papasakos beveik detektyvinę istoriją apie pirmąją profesionalią žydų teatro trupę.
Žydų teatras jidiš kalba pirmosios Lietuvos nepriklausomybės laikotarpiu buvo populiarus ne tik didžiuosiuose miestuose, bet labai laukiamas ir Lietuvos provincijoje. Žydų aktoriai vaidindavo visur, kur tik buvo įsikūrusios žydų bendruomenės. Išlikę dokumentai liudija, kad žymiausios žydų teatro žvaigždės vaidino Panevėžyje, Tauragėje, Nemakščiuose, Plungėje, Klaipėdoje, Juodkrantėje, Šiauliuose, Viekšniuose, Obeliuose, Marijampolėje, Alytuje, Vilkaviškyje, Pasvalyje, Raseiniuose, Pakruojyje, Biržuose, Joniškyje. Į gastroles vykdavo traukiniais, autobusais, o valstybė aktorių kelionėms suteikdavo specialias nuolaidas.
Miestų ir miestelių žydai rūpinosi savo bendruomenėmis ir steigė įvairias sporto, švietimo ir kultūros draugijas, skirtas žydų savišvietai ir laisvalaikio praleidimui. Daugelyje vietų veikė dramos mėgėjų rateliai, kurie pasirodydavo žydų religinių švenčių metu, aktyviai kultūros veiklose dalyvaudavo ir vaikai. Taigi iš miesto atvykę profesionalūs aktoriai susitikdavo jau su teatrui pasirengusiais žiūrovais ir greitai su jais užmegzdavo žydų kultūros ir bendruomenės palaikymui reikalingą dialogą.
Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje saugomos afišos liudija, kad ypač aktyvus buvo Panevėžio žydų kultūrinis gyvenimas. Čia, Ugniagesių salėje, vyko spektakliai, pramoginės programos, šokiai, veikė bufetas. Teatras buvo svarbi žydų kasdienybės dalis, jis ne tik linksmino ir pažindino neturtingus provincijos žydus su visuomenės gyvenimo normomis, bet ir ugdė meilę jidiš kalbai, savoms tradicijoms ir kultūrai.
Paroda Joniškio Baltojoje sinagogoje veiks iki rugsėjo 30 d., vėliau keliaus į Žiežmarių sinagogą (Žiežmarių kultūros centras).
Parodos kuratorė dr. Ina Pukelytė
Parodos dizainerė Ona Vėliūtė
Projekto vadovė Vilma Janeliauskienė
Partneris Joniškio istorijos ir kultūros muziejus
Rėmėjai: Lietuvos Kultūros taryba, Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija