Nukopijuota
Paroda „Mažosios kino kameros“
  • Nuo 2020-01-16
  • Iki 2021-06-27
  • Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus

Parodoje – 180 mažyčių siaurajuosčių kino kamerų, pagamintų įvairiose šalyse nuo 1925 m. Jas muziejui padovanojo Amerikos lietuvis, architektas, kolekcininkas Vytautas Petrulis, gimęs Panevėžyje 1930 m. Iš viso muziejaus fonduose saugoma daugiau nei tūkstantis V. Petrulio dovanotų mažųjų kino kamerų. 

Seniausia ekspozicijoje pristatoma kino kamera – PATHÉ-BABY, pagaminta Prancūzijoje 1925 m., naujausios kameros pagamintos apie 1990 m. Dabar tokios kameros nebegaminamos. 

Parodos eksponatai išdėstyti taip, kad juos būtų galima apžiūrėti ir visų pusių, atsiskleistų filmavimo aparatų vystymosi raida. Kameros sugrupuotos pagal gamintojus. Gal ne visiems teko girdėti tokius firmų pavadinimus: REVERE, BELL&HOWELL, DeVry, CARENA, YASHICA, CHINON, ANSCO, BENTLEY, BEAULIEU, BOLSEY, GAF, KEYSTONE ir daugelis, daugelis kitų. Nepamirštos ir labiau mums žinomos markės: BOLEX, CANON, KODAK, AGFA, KRASNOGORSK, KVARC ir kitos. Kameros skiriasi ne tik įdiegtomis technologijomis, bet ir dydžiu bei svoriu. Lengviausia kamera sveria apie 100 gramų, sunkiausia – apie 4 kilogramus. Na ir, žinoma, kameros skiriasi savo dizainu. Viena už kitą išmoningiau sukonstruotos, viena už kitą gražesnės, įdomesnės. Tiesa, naujausių kamerų gamintojai „pamiršo“ grožį, labiau orientavosi į gamybos kaštus, siekė gaminių pigumo. Todėl pasipylė nebrangios, neišvaizdžios vadinamosios „muilinės“, kuriomis buvo galima visai neblogai filmuoti. Kino mylėtojai parodoje pamatys ir sovietinių kino kamerų, kuriomis gal yra tekę filmuoti jaunystėje. 

Užsisakę ekskursiją su gidu, galėsite pafilmuoti patys. Dauguma eksponuojamų senųjų kamerų ir šiandien puikiai veikia.