Nukopijuota
June 7
18:00
-
23:00
Kelionės teatre ir muzikoje/ Kultūros naktis 2024 Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus

Į Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejų, kaip ir kiekvienais metais, atvyksta „Kultūros naktis“. Birželio 7 d., penktadienį, naktį laukia kelionės teatre ir muzikoje.

22 valandą muziejaus erdves pripildys fortepijono (Elena Šešelgytė), smuiko (Dalia Šešelgienė), alto (Marija Šešelgytė) ir balsų (sopranas Emilė Elena Dačinskaitė ir tenoras Dominykas Urba) skambesys. Muzikos garsai mus nuskraidins į saulėtąją Italiją, į šalį, nuostabios meilės ir dramatiško likimo vingių šalį. Programoje – Nemorino ir Adinos duetas „Caro elisir, sei mio“ iš kompozitoriaus Gaetano Donizetti operos „Meilės eliksyras“ ir Violetos ir Alfredo duetas „Parigi, o cara“ iš Giuseppe Verdi operos „Traviata“.

Dalia Šešelgienė – smuikininkė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytoja, ilgametė Lietuvos kamerinio orkestro narė. Jos dukros paveldėjo mamos klausą bei talentą, ir save taip pat atrado muzikoje. Marija Šešelgytė – tarptautinį pripažinimą pelniusi, įvairiose pasaulio šalyse koncertuojanti altistė. Elena Šešelgytė – koncertuojanti pianistė, „Eleny Piano Studio“ įkūrėja, tarptautinių konkursų laureatė.

Dar viena koncerto dalyvė – jaunoji operos dainininkė, sopranas Emilė Elena Dačinskaitė. E. E. Dačinskaitė yra įvairių konkursų laureatė, dažnai dainuojanti tiek Lietuvos, tiek pasaulio scenose. Solistė nuolat rengia bei atlieka įvairias lietuvių bei užsienio kompozitorių vokalinės muzikos programas. Tenoras Dominykas Urba – jaunas operos dainininkas, konkursų laureatas, aktyviai koncertuojantis mūsų šalyje ii užsienyje.

Viso vakaro ir nakties metu (18:0023:00) muziejuje veiks net keturios parodos, atversiančios vis kitas kelionių kryptis.

„Kultūros naktį“ išvysite naujos parodos „Išvykstu! Mstislavo Dobužinkio kelionių vadovas“ pirmąją dalį. Pirmasis sustojimas – Italija, tad koncertu pradėtą kelionę po šią šalį pratęsia vaizdai. Scenografas, grafikas, tapytojas Mstislavas Dobužinskis (1875–1957) save vadino keliaujančiu entuziastu. Dobužinskio kūrybinės veiklos ženklų galima atrasti daugelyje Vakarų Europos valstybių, taip pat ir Jungtinėse Amerikos Valstijose.  Savaip transformuoti įspūdžiai ir vaizdiniai dažnai nuguldavo knygų iliustracijose ir scenografijos darbuose. Būtent teatras Dobužinskiui suteikė beveik neribotas galimybes ne tik aplankyti skirtingas šalis, bet, tarsi keliaujant laiku, jose pabuvoti skirtingais laikmečiais. Tokiu būdu teatras susiejo dvi dailininko aistras – keliones ir meilę praeičiai.

Dar viena iki šiol lankytojams nematyta ekspozicija – Vilniaus dailės akademijos scenografijos bakalauro studentų baigiamųjų darbų paroda. Džiaugiamės, kad jau ketvirtus metus būsimieji scenografai savo kūrinius pristatys mūsų muziejuje. Jaunieji autoriai tikrai moka nustebinti kūrybiškumu, profesionalumu, konceptualumu.

Muziejaus kieme nepamirškite įlipti į jūrinį konteinerį, kuriame – daug Lietuvos miestų apkeliavusi ir į sostinę sugrįžusi paroda „Kino teatras – slėptuvė nuo gyvenimo“. Kino teatrai 1942 m. vokiečių įsakymu buvo fotografuojami, norint juos suregistruoti. Nuotraukų rinkinys unikalus tuo, kad Lietuvoje per daugiau nei šimtą metų kino teatrų specialiai beveik niekas nefotografavo. Kinas buvo galimybė pabėgti į kitą – iliuzinę tikrovę, būdas bent trumpam pamiršti dramatiškus išgyvenimus ir alkį. Animuotame nuotraukų filme žiūrovai gali pamatyti 29 Lietuvos kino teatrų istorijas.

Atvykę į „Kultūros naktį“ renginius taip pat galėsite apžiūrėti parodą „Klajojančios žvaigždės: žydų teatras Lietuvoje 1910–1943“. Ekspozicijoje, pasitelkus šiuolaikinius eksponavimo būdus ir technologijas, šviesos, garso ir vaizdo instaliacijas, pasakojama mažai kam žinoma Lietuvos žydų teatro istorija, pristatomos žymiausios Kaune dirbusios žydų teatro žvaigždės ir Vilniaus geto teatro kūrėjai. „Net ir taikingiausiais, normaliausiais laikotarpiais mes neturėjome pagrindo po kojomis, ar stogo virš galvos, kaip romai, kurie kaskart nakvoja skirtingose vietose ir niekada nežino, kur jie bus rytoj. Mes esame tos pačios klajojančios žvaigždės <…>, laisvai skraidantys paukščiai.“ Tokiais Šolomo Aleichemo apsakymo žodžiais savo gyvenimą apibūdindavo XX a. pirmosios pusės žydų aktoriai.

Renginys nemokamas