Namai pilni kūrybos. Marionečių teatras namuose

Namai pilni kūrybos. Marionečių teatras namuose

Nuo senų laikų žmonės per lėlę bendravo su dvasių pasauliu. Lėles garbino, kaip amuletus nešiojo ant kaklo, drauge ir laidojo.
Manoma, kad pirmieji lėlių teatro spektakliai buvo pastatyti prieš keturis tūkstančius metų Indijoje, ten rasta marionečių, skirtų vaidinti spektakliuose pagal indų epines poemas „Mahabharata“ ir „Ramajana‘.
Kinijoje pirmieji lėlių teatro pasirodymai pradėti rengti prieš 2000 metų ir buvo vadinami „pi ying xi“ arba „žibinto šešėlių teatras“.

Japonijoje marionečių spektakliai būdavo vaidinami šintoistų šventyklų apeigose. 1730 metais spektaklis tapo toks sudėtingas, kad vieną lėlę turėdavo valdyti net trys lėlininkai.

Afrikoje lėlių teatras suklestėjo Egipte. Nuo senųjų ir dabartinių laikų žmonės marionetes naudojo slaptų organizacijų, etninių grupių, gydymo ir medžiojimo ceremonijose, ritualinėse dramose ir pramogai.

Pirmieji lėlių teatrai Europoje pradėti rengti Graikijoje. Spektakliai būdavo rodomi Akropolio Dionizo teatre. XIV a.Bažnyčia pradėjo remti lėlių teatrą, todėl netrukus jis labai išpopuliarėjo.

Lietuvoje lėlių ir kaukių teatro elementų randama kalendorinėse šventėse ir papročiuose, medžioklės ir žemdirbystės, vestuvių ir laidotuvių apeigose. Žinių apie lėlininkus Lietuvoje esama iš 15 amžiaus. Profesionalų lietuvių lėlių teatrą įkūrė dailininkas Stasys Ušinskas 1936 m. Kaune. Grįžęs iš Paryžiaus jis sumeistravo keletą marionečių, ir buvo sukurtas spektaklis „Silvestras Dūdelė“. Dabar įvairūs lėlių teatrai yra visuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose.
Teatro lėlės pagal valdymą skirstomos: marionetės, pirštininės, lazdelinės, mechaninės ir šešėlinės. Jos būna skirtingų dydžių – nuo kelių centimetrų iki kelių metrų.
Namuose galite pasidaryti savo lėlių teatrėlį. Reikės susimeistrauti sceną ir pasidaryti lėles. Darysime marionečių- iš viršaus valdomų lėlių teatrą.

Scenai pasigaminti reikės: kartoninės dėžės, pieštuko, žirklių/peilio, medžiagos, lipnios juostos, prožektoriaus.
Lėlytėms pasigaminti reikės: siūlų, žirklių.