Paroda „Kino žmonės. Švytėjimas“

Paroda „Kino žmonės. Švytėjimas“

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje atidaroma kino operatoriaus Viktoro Radzevičiaus personalinė fotografijų paroda „Kino žmonės. Švytėjimas“. Tai – dvi dešimtys „stop kadrų“ iš daugiau kaip penkių tūkstančių negatyvų, įamžinusių mūsų kino istorijos ryškiausių filmų – Lietuvos kino aukso fondo – kūrėjus: režisierius, aktorius, kitų kino profesijų žmones, reportažinius siužetus iš filmavimo aikštelių.

Fotografijos sukurtos 1974–1981 m., kai V. Radzevičius Lietuvos Kino studijoje atliko praktiką, o vėliau pradėjo dirbti kaip jaunas, fotografijos mokslus baigęs specialistas. Darbavosi filmavimo grupėse: Arūno Žebriūno „Velnio nuotaka“(1974), Algimanto Puipos „Velnio sėkla“ (1971), Algirdo Dausos „Markizas ir piemenaitė“ (1978), Raimondo Vabalo „Rungtynės nuo 9 iki 9“ (1980), Gyčio Lukšo „Vasara baigiasi rudenį“ (1981). Įamžino įspūdingus Eugenijos Pleškytės, Rasos Kirkilionytės, Algimanto Mockaus, Raimondo Vabalo, Kosto Smorigino, kitų menininkų portretus ar įsimintiną portretą interjere – filmo „Vasara baigiasi rudenį“ kūrybinę grupę. Parodos fotografijos, darytos daugiau kaip prieš trisdešimt metų, turi ne tik turi didžiulę išliekamąją vertę. Portretai – jautrus žvilgsnis, atskleidžiantis V. Radzevičiaus požiūrį į kino žmones, ištrina mus skiriančius dešimtmečius, priartina prie kino legendų. Fotografijos skatina nepamiršti, didžiuotis lietuvišku kinu, gali įkvėpti pradedančius kūrėjus.
Nežinia, kas įkvėpė jauną fotografą, kai 1981-aisiais V. Radzevičius įstojo į Sąjunginį kinematografijos institutą Maskvoje (VGIK), kino operatoriaus specialybę garsiojo prof. Vadimo Jusovo (dirbo su A. Tarkovskiu, S. Bondarčiuku) kursą. O kai baigė mokslus, grįžo į Lietuvos kino studiją kaip diplomuotas kino operatorius.

Šiandien garsaus kino operatoriaus, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos doc. V. Radzevičiaus kūrybinėje biografijoje – arti keturiasdešimties vaidybinių ir dokumentinių filmų. Kūrė su režisieriais Romu Lileikiu, Algimantu Puipa, Gyčiu Lukšu, Janina Lapinskaite, Henriku Šablevičiumi, Arūnu Mateliu, kitais. Taip pat – su režisieriais iš Lenkijos, Rusijos.

Nuotraukoje V. Radzevičius. Dailininkas ir aktorius Vytautas Šerys, 1978