Virtuali paroda. Modris Tenisonas

Virtuali paroda. Modris Tenisonas

Anapilin iškeliavo Modris Tenisonas (1945–2020). Latvis, gūdžiu sovietmečiu Vilniuje (1966) subūręs pirmąją profesionalią pantomimos trupę Sovietų sąjungoje; savo pantomimos spektakliais, sukurtais Vilniuje, Jaunimo teatre, Kauno dramos ir Kauno muzikiniame teatruose (1967–1972), išgarsinęs Lietuvos trupę visoje plačiojoje sovietų valstybėje. M. Tenisono Lietuvoje sukurti spektakliai „Ecce Homo“, „Sapnų sapnai“, „Saugokit peteliškę!“, „XX a. Capricio“, kt. ir šiandien analizuojami, vertinami ir įvardijami kaip geriausi pantomimos aukso fondo pastatymai.

Ir pastaruoju metu, praėjus dešimtmečiams nuo svaiginančios šlovės, sulaukęs garbaus amžiaus, ištvėręs tragiškus gyvenimo ir didžiulius sveikatos sutrikimus, M. Tenisonas dažnai atvykdavo iš Rygos į mūsų šalį, aktyviai dalyvavo Lietuvos kultūros vyksme.

…2017 m. gegužį M. Tenisonas daugiau kaip po keturiasdešimties metų įžengė į Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus pastatą. Erdves, kuriose buvo įsikūręs tik ką – 1965-aisiais – pradėjęs veikti Jaunimo teatras, kur jį pakvietė pirmoji Jaunimo teatro vadovė režisierė Aurelija Ragauskaitė, patikėjusi ambicingu latviu, leidusi jam kurti pantomimos spektaklius… Tuomet, prieš trejus metus, M. Tenisonas dalyvavo muziejaus projekte „Giedrius Mackevičius (1945–2008) ir jo Teatras“, skirtame G. Mackevičiaus, talentingiausio jo mokinio, garsiausio Lietuvos mimo, vėliau režisieriaus, pedagogo, Maskvoje įkūrusio Plastinės dramos teatrą, atminimui. Tąkart greta kitų renginių įvyko ir Modrio Tenisono kūrybos vakaras, renginiai, skirti Lietuvos pantomimos 50-mečiui.

Šių metų pavasarį ketinome surengti muziejuje kūrybos vakarą, skirtą M. Tenisono 75-mečiui. Kalbėjau su Modriu telefonu apie jo galimybę atvykti į šį vakarą. Tačiau pantomimos guru sakė, kad tokia kelionė nereali, – dėl stuburo skausmų kelionė iš Rygos į Vilnių jau neįmanoma… Ir čia pat pridūrė, kad… tuoj sės ant dviračio ir važiuos tvarkyti reikalų. Kol šviečia saulė, kol veikia stiprūs vaistai…

Toks buvo jis, Modris Tenisonas: mimas, pantomimos režisierius ir mokytojas, dailininkas. Kūrėjas estetas, trykštantis idėjomis, garsėjantis paradoksais ir nuolat, net per didžiausius skausmus, kažkur skubantis… Atrodo, kad ir šiandien jis mina dviratį į Lietuvą…

Liucija Armonaitė

Plačiau apie Modrį Tenisoną ir jo kūrybą – muziejaus virtualioje parodoje