Nukopijuota
Ar lengva būti pirmiems? Telšių XX a. pradžios kultūrinis sąjūdis
  • Nuo 2022-11-16
  • Iki 2022-12-30
  • Telšių kultūros centras

Žemaičių meno tyrinėtojas Juzefas Perkovskis yra rašęs, kad Žemaitija pilna netikėčiausių paslapčių, kad ją reikia iš naujo atrasti kiekviename žingsnyje. Žemaitijos kultūros sostinės Telšių fenomenas – XX a. pradžios kultūrinis sąjūdis.
Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus šių metų spalio – gruodžio mėn. Telšių kultūros centre organizuoja projektą „Ar lengva būti pirmiems? Telšių XX a. pradžios kultūrinis sąjūdis“, kuris skirtas atskleisti XX a. pr. Telšiuose vykusius kultūros procesus ir patirtis, buvusius visuomenės ir kūrėjo santykius. Jis skirtas to laikotarpio kultūros procesų analizei, Telšių scenos ir dailės mėgėjų draugijos „Kanklės“ veiklai, Žemaitijos kultūrinio sąjūdžio vizionieriui ir draugijos „Kanklės“ įkūrėjui bei ilgamečiui vadovui Feliksui Milevičiui, o taip pat ir šiuolaikinio teatro bei lietuviško dokumentinio kino panoramai. Platindami lietuvybę, entuziastingai įkvėpdami tautiniam darbui, ugdydami tautinio bendruomeniškumo dvasią, telšiečiai atliko svarbią visuomenės telkimo, gimtosios kalbos skleidimo, tautinės savimonės ugdymo misiją. Scenos ir dailės mėgėjų draugija „Kanklės“ buvo bene įvairiapusiškiausias tautinio kultūrinio sąjūdžio pavyzdys Lietuvoje.
Projektas „Ar lengva būti pirmiems? Telšių XX a. pradžios kultūrinis sąjūdis“ tarsi atkartodamas XX a. pr. vykusių vakarų įvairiapusišką kultūrinį vyksmą siūlo projekto žiūrovams Telšių kultūros centre gausų renginių ciklą.
Lapkričio 16 d. atidaroma interaktyvi paroda – pasakojimas, inspiruotas Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje saugomos unikalios Telšių scenos ir dailės mėgėjų draugijos „Kanklės“ XX a. pr. Telšiuose pastatytų lietuviškų spektaklių, surengtų viešų vakarų afišų, nuotraukų ir dokumentų kolekcijos bei Žemaičių muziejuje „Alka“ saugomi eksponatų, susijusių su „Kanklių“ draugijos veikla.
Šio projekto plataus spektro renginiai yra skirti įvairių meno sričių kultūros mėgėjams – čia bus galima išgirsti džiazo ir klasikinės muzikos, pasiklausyti poezijos ir pamatyti filmų peržiūras, išgirsti profesionalų žodį apie šiuolaikinį teatrą ir lietuvišką dokumentinį kiną.
Parodos atidarymą lydės prof. Algirdo Žebrausko paskaita „Žemaitija – Felikso Milevičiaus erdvė“, o Telšių kultūros istorijos temą lapkričio mėnesį dar pratęs prof. Alfredo Bumblausko įžvalgos tema – „Telšių sostinės idėja. Praeitis. Dabartis. Ateitis“. Lietuviško kino gerbėjai turės galimybę susitikti su lietuvių dokumentinio kino režisieriumi Audriumi Stoniu, o teatro mėgėjai išgirs Daivos Šabasevičienės mintis apie Lietuvos teatro režisūros tradicijas ir eksperimentus.
Gruodžio mėnesį telšiečius ir miesto svečius nudžiugins Vilniaus miesto savivaldybės choro „Jauna muzika“ koncertas „Da pacem, Domine“, o artėjant šventėms – Kalėdinis Žemynos grupės kanklių koncertas.

Projekto rengėjas
Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus
Projekto vadovė – Rasida Žygienė
Parodos kuratorė – Danutė Mukienė
Parodos dizainerė – Ieva Šimkonytė
Grafikos dizaineris – Vilmantas Žumbys

Partneriai: Žemaičių muziejus „Alka“, Telšių kultūros centras, VŠĮ „ArtLagamine“

Rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos Respublikos kultūros ministerija