Paroda skirta vienai ryškiausių XX a. Italijos ir kino pasaulio asmenybių – režisieriaus, filosofo, tapytojo, rašytojo ir poeto Piero Paolo Pasolinio gimimo šimtmečiui paminėti.
Parodoje eksponuojamos 77 Roberto Villos fondui priklausančios nuotraukos iš dviejų režisieriaus filmų: „Evangelija pagal Matą“ ir „Tūkstančio ir vienos nakties gėlė“.
„Manau, kad Pier Paolo Pasolinio (1922–2022) gimimo šimtmetį prasminga paminėti būtent šiuo vaizdų rinkiniu, sudarytu pasitelkus du sudėtingos šio poeto kinematografijos pavyzdžius – „Evangeliją pagal Matą“ ir „Tūkstančio ir vienos nakties žiedą“. Rinkausi būtent kinematografiją: juk savo dvasią Pasolinis turbūt labiausiai atskleisdavo tada, kai rankose laikė filmavimo kamerą, leidusią įžvelgti daugiau negu būtų norėjęs. Didžiais mitais jis kreipėsi į liaudį jų nesupratusią – mat pati ji buvo jų medžiaga – liaupsinamas tų, kas mitams nepriklausė.
Jei kaip rašytojas Pasolinis byloja savo amžininkų intelektui, sudėtingomis temomis užklodamos daugialypius savo nerimastingos dvasios judesius, tai kaip filmų kūrėjas tą giluminę nerimastį jis nejučiomis sudrumsčia, pažadina jos besiveržiančius tvinksnius, filmo juostos išspinduliuojamus garsiaisiais, prasmių pritvinkusiais vaizdais, kilusiais iš poeto dvasios. Galbūt gilaus nuoširdumo paskatintas verčiau rodyti, o ne aprašinėti, menininkas savaimingai išsprendė kinematografinio pasakojimo problemas, amžininkų laikytas neįveikiamomis, ir mums paliko – kartais aukodamas patį pasakojimą – retą betarpiškumą ir ekspresiją.
Tad vaizdais iš abiejų kūrinių, kritikos priskiriamų priešingiems poeto kūrybos poliams, pamėginau atskleisti Pasolinį, kuris pasakoja ir pasipasakoja, rodo ir pasirodo, iškeldamas intensyvią, pagaulią, pribloškiančią poeto esatį.“ – teigia parodos kuratorius, Italų kultūros instituto Vilniuje direktorius ponas Vieri Sorace-Maresca.
Norint parodos lankytojų dėmesį sutelkti tik į stiprias ir vaizdingas kompozicijas, kurios šiandienos poetams yra retas gilumos bei išraiškos įtampos pavyzdys, bet buvo įprastos Pasolinio kūriniuose, parodoje atsisakyta biografinių pastabų.
Organizatoriai – Italų kultūros institutas Vilniuje ir Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus
Parodos kuratorius Italų kultūros instituto Vilniuje direktorius ponas Vieri Sorace-Maresca
Parodos architektas Saulius Valius