Nukopijuota
George Mikell (Jurgis Mikelaitis) dėkingumas
Parengė Janina Armonaitė
( J. Robert Moskin)
…Kad ir ką veiktume, kad ir kokios būtų aplinkybės, visada yra laiko padėkoti…
George Mikell apie 1960 m. Londonas

2017 metais mūsų muziejui buvo įteikta brangi dovana. Savo dokumentų ir nuotraukų rinkinį Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejui padovanojo  Didžiojoje Britanijoje gyvenęs garsus lietuvių kilmės kino ir teatro aktorius, rašytojas George Mikell (Jurgis Mikelaitis).

Menininkas gimė 1929 m. balandžio 4 d. Bildeniuose, Batakių valsčiuje (dabar – Tauragės rajonas). Prasidėjus karui, 1941 m. su šeima pasitraukė į Vakarus. Gyveno Lenkijoje, Vokietijoje.  Po karo mokėsi vaidybos Oldenburgo (Vokietija) teatro studijoje. 1947 metais George Mikell emigravo į Australiją. Aktoriaus karjerą pradėjo Doris Fiton teatre Sidnėjuje. Netrukus jis buvo pakviestas vaidinti Anglijos W. Shakespeare‘o kūrinių dramos teatro kompanijos trupėje (Old Vic Tour), tuo metu gastroliavusios Australijoje. Kelis metus vienoje scenoje vaidino su  tokiomis žvaigždėmis kaip Katharine Hepburn ir  Robert Helpmann.

George Mikell Kapitonas Strasseris filme „Išpuolis ant geležinės pakrantės“, 1968 m., rež. Paul Wendkos, k/s „Oakmont Productions“

1957 m. persikėlęs į Londoną, debiutavo kine. Išgarsėjo 1961 m. sukūręs vokiečių karininkų vaidmenis Johno Lee Thompsono filme „Navarono pabūklai” („The Guns of Navarone“) ir Johno Sturgeso „Didysis pabėgimas“ („The Great Escape“, 1963). George Mikell vaidino daugiau nei 30 filmų ir televizijos serialų. Filmavosi juostose kartu su aktoriais Steve’u McQuennu, Richardu Attenborough, Gregory Pecku, Richardu Burtonu, Alainu Delonu, Sylvesteriu Stallone, Charles‘u Bronsonu ir kitais. Vaidino teatre. Parašė apsakymų, du kino scenarijus, paskutiniais gyvenimo metais rašė biografinę knygą. G. Mikell buvo Didžiosios Britanijos rašytojų gildijos narys Vienas žinomiausių pasaulinio garso lietuvių kilmės artistų palaikė glaudžius ryšius su gimtine, įvairiose medijose pabrėždavo savo lietuvišką kilmę.

Menininkas buvo dosnus ne tik mūsų muziejui. 2018 m. George Mikell įsteigė savo vardo stipendiją Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentams. Pagal nuostatus kasmet skiriamos dvi stipendijos – merginai ir vaikinui, laikantis lygių galimybių principo. 2018 m. buvo paremti du teatro meną studijuojantys jaunuoliai, 2019 m. stipendijos paskirtos kino meno, 2020 m. – muzikos srities studentams. Paklaustas, kodėl nutarė įsteigti savo vardo stipendijas jauniems žmonėms, prieš dvejus metus aktorius sakė: „Esu lietuvis. Gyvenau Vokietijoje, Australijoje, Anglijoje, bet niekuomet neišsižadėjau savo šaknų. Būdamas jaunas negavau jokios paramos. Tačiau kodėl pats negalėčiau paremti jaunimo?“  2020 balandžio 20 d. George‘ui Mikelliui buvo įteiktas Lietuvos muzikos ir teatro akademijos medalis už paramą jauniesiems Lietuvos menininkams.

George Mikell 2001 m. Fotografuota „Photo Stanton Hughes Studio 25“

George Mikell paskutinis noras būti palaidotam Vilniuje, Antakalnio kapinių Menininkų kalnelyje išpildytas 2020 liepos 16 d.