Nukopijuota
J. Jurašo artimieji apžiūrėjo LTMKM parodą, priėmė teatro legendai skirtą apdovanojimą
2022-03-15

          Neseniai Nacionaliniame Kauno dramos teatre viešėjo režisieriaus Jono Jurašo sūnus Joris Jurašas ir rašytojos, dramaturgės, eseistės, vertėjos Aušros Marijos Sluckaitės-Jurašienės sesuo Gražina Sluckaitė. Svečiai apžiūrėjo Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus pristatomą parodą „Jonas Jurašas. Būties kaina“, dedikuotą režisieriaus gyvenimui ir kūrybai; šeimos nariams įteiktas Nacionalinio Kauno dramos teatro J. Jurašui skirtas personalinis garbės atminimo ženklas „Auksinė Teatro Rūtos Šakelė“.

            Trumpų atostogų į Lietuvą, Vilnių, iš Jungtinių Amerikos Valstijų atvykęs Joris Jurašas skubėjo aplankyti Nacionaliniame Kauno dramos teatre, kur nuo praėjusių metų gruodžio 8 d. eksponuojama LTMKM parengta paroda „Jonas Jurašas. Būties kaina“. Parodoje – nuotraukos, laiškai, dokumentai, plakatai, rankraščiai, J. Jurašo ir jo kūrybos bendraminčių, teatro kritikų pasisakymų. Daug eksponatų parodai paskolino režisieriaus asmeninio archyvo saugotoja ir puoselėtoja Gražina Sluckaitė. O štai Joriui Jurašui dauguma eksponatų buvo nematyti, tad labai reikšmingi. „Aš esu girdėjęs tėtį pasakojant, kaip jis studijavo, mokėsi teatriniame institute Maskvoje, kūrė. Dabar pamačiau tas akimirkas lig šiol nematytose nuotraukose. Aš esu nustebęs, kad tokia gausybė eksponatų čia pateikta,“ – kalbėjo svečias.

            Į Jungtines Amerikos Valstijas Joris su tėvais išvyko, kai dar buvo šešerių. Tėčiui su mama kuriant užatlantėje, augo teatro kūrėjų vaikų gyvenimą – nuo mažumės keliaudavo į repeticijas: žaisdavo užkulisiuose, žiūrėdavo, kaip dirba aktoriai. Jis yra matęs kone visus režisieriaus Jono Jurašo vėlyvuosius spektaklius Lietuvoje. „Baltą drobulę“, kurios inscenizacijos autorė Aušra Marija Sluckaitė-Jurašienė, žiūrėjo net tris kartus. Beje, vienoje šio spektaklio scenoje – epizode metro –skamba ir Jorio balso įrašas. Joris Jurašas nematė tik paskutinės premjeros – NKDT spektaklio „Barbora“ pagal dramaturgės A. M. Sluckaitės-Jurašienės sukurtą J. Grušo pjesės interpretaciją. Paklaustas, kaip apibūdintų tėtį kaip menininką, Joris Jurašas sakė: „Kaip režisierius jis turi labai aiškią viziją, yra ryžtingas, nesiblaškantis. Reiklus sau ir aktoriams, preciziškas.“

            Per 50 spektaklių skirtingose pasaulio šalyse ir scenose sukūrusį menininką visą kūrybinį kelią lydi jo mūza – rašytoja, dramaturgė, eseistė, vertėja Aušra Marija Sluckaitė-Jurašienė. Joris Jurašas šią tvirtą bendrystę apibūdino ne tik kaip kūrybinę, bet ir moralinę paramą režisieriui.

            Susipažinus su paroda, Nacionalinio Kauno damos teatro generalinis direktorius Egidijus Stancikas Joriui Jurašui įteikė garbingą apdovanojimą „Auksinę Teatro Rūtos Šakelę“. Apdovanojimas skirtas režisieriui ir dar keturiems nusipelniusiems šio teatro kūrėjams įteiktas iškilmingo teatro gimtadienio renginyje gruodį. „Mes svajojome 2021-ųjų gruodžio 19 dienos renginyje teatro bendruomenės rate matyti režisierių Joną Jurašą ir Aušrą Mariją Sluckaitę-Jurašienę; žiūrovų, teatralų akivaizdoje ketinome įteikti režisieriui apdovanojimą už gyvenimu paliudytą ištikimą tarnystę pašaukimui ir meno idėjai. Režisierius Jonas Jurašas mums, teatrui, pasitikusiam Lietuvos teatro šimtmetį, yra kertinė kolona, ant kurios sovietmečiu teatras laikėsi, laikmečiu, kada buvo lengva prarasti kryptį, išduoti, pamesti pašaukimo dovaną. Jo ištikimybė idealams ir vertybėms yra pamoka jaunajai kartai, jog darbai virsta istorija, kuri įkvepia. Garbė perduoti šį apdovanojimą ir apkabinimą su viltimi susitikti su Jonu Jurašu ir Aušra Marija Sluckaite-Jurašiene teatre,“ – sakė teatro vadovas Egidijus Stancikas.

            Paroda „Jonas Jurašas. Būties kaina“ žiūrovų laukia iki 2022 m. gegužės 22 d. Ją galima aplankyti prieš spektaklius ir užsiregistruoti į ekskursijas su parodos kuratore.