Lietuvos teatro muzikos ir kino muziejus nuolat rūpinasi eksponatų paieška ir įsigijimu, tam kad būtų galima išsaugoti itin svarbų ir reikšmingą Lietuvos teatro kultūros paveldą. Siekiama įsigyti savitą braižą suformavusių, išskirtinių dailininkų darbų, reikšmingų Lietuvos scenografijos istorijai, taip papildant LTMKM XX a. pab. – XXI a. pr. scenografijos darbų rinkinį, užpildant šiame rinkinyje susidariusias spragas ir aktualizuojant šiuolaikinį meną.
Sukauptos vertybės suteikia galimybę kultūros istorikams ir tyrinėtojams susipažinti su kuo išsamesniais Lietuvos teatro ir kino dailės raidos dinamiką atspindinčiais rinkiniais. Įsigyti kūriniai pristatomi LTMKM parodinėse ir virtualiose erdvėse.
Neskaitant anksčiau visuomenei pristatytų įsigytų vertybių, kuomet buvo perimtas gausus scenografijos archyvas iš Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro, o taip pat įsigyti dailininkų Jono Arčikausko, Renatos Valčik bei kitų menininkų scenografijos darbai, šiais metais Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus, remiamas Lietuvos kultūros tarybos, gali pasidžiaugti įsigijęs unikalios menininkės Aleksandros Jacovskytės– scenografijos darbų kolekciją.
Scenografė, grafikė, fotomenininkė Aleksandra Jacovskytė (g. 1945 m.) 1970 m. baigė grafikos ir scenografijos studijas LTSR valstybiniame dailės institute (dabar Vilniaus dailės akademija). Nuo studijų laikų ji fotografavo draugus, pažįstamus ir praeivius Vilniaus senamiestyje. 1971–1976 m. dirbo Paminklų restauravimo valdyboje (nuo 1975 m. Kultūros paminklų restauravimo trestas). Nuo 1973 m. dalyvauja grupinėse parodose Lietuvoje, Lenkijoje, Rusijoje, Vokietijoje. 1977–1987 m. – Lietuvos televizijoje, apipavidalino TV spektaklius ir koncertus. Nuo 1981 m. kuria kostiumus Lietuvos bei užsienio teatrams, kino filmams. Sukūrė piešinių ir knygų iliustracijų. 1994 m. pradėjo dirbti Vilniaus Gaono žydų istorijos muziejuje, kuruoja parodas, kuria ekspozicijų dizainą. 2009 m. už spektaklį „Visada Tavo. Ana Frank“ (Juozo Miltinio dramos teatras) kartu su scenografiją kūrusiu Marijum Jacovskiu apdovanota Auksiniu scenos kryžiumi.
Jacovskytės kuriamuose teatro kostiumuose jautriai dera istorinė forma ir šiuolaikinė mada, vyrauja simbolinės spalvos. Teatro kūryba išsiskiria saikinga grafikai būdinga kostiumo plastika, kuri taikliai apibūdina personažą. Kaip sako pati menininkė: „Aš paišau žmones, paukščius. Tokias paprastas formas. Man patinka tyla, sustabdytas momentas, sustabdytas gestas. Tikriausiai tai galima susieti ir su fotografija. Žmogus skirtingas su skirtingais žmonėmis, bet vis tiek išlieka savimi. Taip ir kūriniuose.“ Pati autorė labiausiai vertina ne tuos kūrinius, kurie yra užbaigti, o tuos, kurie netyčia padaryti, kurie skiriasi iš kitų. Ir tuos kostiumus, kuriems sukurti ji turėjo daugiausia laisvės, kuriais buvo patenkinti aktoriai ir kurie neprieštaravo režisieriaus vizija, pavyzdžiui, operų „Makbetas“, „Aida“, spektaklio „Ričardas III“ kostiumai.
Aleksandros Jacovskytės kūrinių yra Lietuvos dailės muziejuje, Vilniaus Gaono žydų muziejuje, MO muziejuje, taip pat privačiose kolekcijose Lietuvoje, Lenkijoje, JAV, Izraelyje ir Prancūzijoje. Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus scenografijos kolekcija šiais metais pasipildė 125 scenografijos eskizais, skirtais 1992–2009 metais statytiems spektakliams.
Nuotraukoje :
Karalienės Elzbietos ir Jorko hercogienės kostiumų eskizai
William Shakespeare. 2 dalių spektaklis RIČARDAS III. Lietuvos nacionalinis dramos teatras, 1999