Kovo 13 d.–balandžio 18 d. Marijampolės Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje veiks paroda „Jonas Jurašas. Būties kaina“, pristatanti teatro režisieriaus, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Jono Jurašo (g. 1936) gyvenimą ir kūrybą.
Paroda jau kelerius metus keliauja po Lietuvos miestus, kuriuose gyveno, mokėsi, kūrė legendinis Lietuvos teatro režisierius J. Jurašas. Ekspozicijoje pristatomi visi J. Jurašo spektakliai. Tarp jų – garsieji „Mamutų medžioklė“, „Grasos namai“, „Barbora Radvilaitė“, net griežtomis sovietinio režimo cenzūros sąlygomis atvirai prabilę į žiūrovus aktualiomis visuomenės gyvenimo temomis, žadinę laisvės, nepriklausomybės, žmogaus orumo ir meilės Lietuvai jausmus.
Režisierių lydėjo nesibaigiantys valdžios funkcionierių, KGB agentų persekiojimai. Jie stebėjo jo spektaklių kūrimą, nuolat nurodinėjo koreguoti esminius dalykus. Po valdžios reikalavimų daryti pakeitimus spektaklyje „Barbora Radvilaitė“, J. Jurašas parašė atvirą laišką Lietuvos kultūros ministrui apie menininko kūrybos laisvę ir cenzūros suvaržymus. Po to garsiojo 1972-ųjų pareiškimo J. Jurašą iškart atleido iš Kauno dramos teatro vyriausiojo režisieriaus pareigų be teisės dirbti teatre… Po dvejų metų Jurašų šeima buvo priversta emigruoti.
Apie J. Jurašo kūrybą Lietuvoje ir užsienyje žinoma daug. O apie būsimo režisieriaus gyvenimą Marijampolėje 1941–1954 m., kur Joną globojo tetos šeima, iki šiol buvo nedaug žinių. Tačiau dabar, rengiantis parodai, ir marijampoliečiai, ir J. Jurašas pateikė, atrodytų, parastų, tačiau labai vertingų prisiminimų, fotografijų. Tai praturtina ekspoziciją, padeda geriau suvokti, kas formavo būsimo režisieriaus asmenybę.
Jūsų dėmesiui – J. Jurašo, gyvenančio Floridoje (JAV), kovo 5-ąją marijampoliečiams parašyto laiško ištrauka: „Man didelis netikėtumas ir džiaugsmas, kad paroda, skiriama mano gyvenimo ir kūrybos keliui, atidaroma Marijampolėje, mieste, kuriame augau ir mokiausi, kuriame formavosi mano būdas, mano pasaulėjauta ir vertybinės nuostatos. Mieste, kuris paliko man tiek daug neišdildomų prisiminimų. Mieste, kurio gatvės man pažįstamos kaip mano delno linijos.
Norėčiau šiandien būti kartu su jumis, paspausti jums ranką, pažiūrėti į akis, atpažinti jūsų veido bruožus, gal sutiktus kadaise Vytauto gatvėje, gal jau paveldėtus iš marijampoliškių tėvų ar senelių.“
Parodos metu vyks ekskursijos po ekspoziciją, susitikimai su teatralais, interaktyvi ekskursija po miestą „Jonas Jurašas Marijampolėje: kelio pradžia“.
Parodos kuratorė – Liucija Armonaitė.