Nukopijuota
Paroda „33 žingsniai. 1957–1990 m. Lietuvos kino studijos vaidybiniai filmai“
  • Nuo 2020-01-16
  • Iki 2021-06-27
  • Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus

Parodos pavadinimas tiksliai nurodo, kad ekspozicijoje pristatomi filmai, sukurti per trisdešimt trejus metus: nuo režisieriaus Vytauto Mikalausko „Žydrojo horizonto“, pirmojo tik lietuvių autorių sukurto vaidybinio filmo, iki Raimundo Banionio filmo „Vaikai iš „Amerikos“ viešbučio“, pirmąkart, dar sovietmečiu, ekrane parodžiusio lietuvių hipių jaunimą, prabilusio apie Romo Kalantos susideginimą, saugumo veiklą.
Ekspozicijoje primenamos visos vaidybinės juostos, jas sukūrę režisieriai ir jų bendraminčiai – scenaristai, kino operatoriai, dailininkai, kompozitoriai. Tarp šių filmų – penkiolika kūrinių vienaip ar kitaip įėjusių į mūsų ar net Europos kino istoriją, palikusių neišdildomą pėdsaką žiūrovų atmintyje, dariusių įtaką žiūrovams, įkvėpusių tautą kelyje į Nepriklausomybės atkūrimą. Šiems kūriniams ir jų režisieriams – Vytautui Mikalauskui, Vytautui Žalakevičiui, Raimondui Vabalui, Arūnui Žebriūnui, Almantui Grikevičiui, Algirdui Dausai, Algirdui Araminui, Marijonui Giedriui, Gyčiui Lukšui, Algimantui Puipai, Raimundui Banioniui – ekspozicijoje skirtas didesnis dėmesys. Per filmų epizodus ekranuose, filmavimo aikštelių ir jau sukurtų filmų nuotraukas, kūrėjų ir kino kritikų pasisakymus plačiau atskleidžiamas konkretaus filmo išskirtinumas, menininko pasirinkimas, jo vieta sovietmečio cenzūros budriai kontroliuotame kūrybos procese.
Parodos rengėjams ne mažiau svarbi ir filmų kūrimo atmosfera, – ją „grąžina“ filmų „Marš, marš, tra-ta-ta!“, „Paskutinė atostogų diena“, „Herkus Mantas“, „Velnio nuotaka“ kostiumai ar rekvizitas. Net krėslas, ant kurio sėdėjo aktoriaus Gedimino Girdvainio virtuoziškai suvaidintas „Velnio nuotakos“ Pinčiukas. O istorijos tyrinėtojai, be abejo, ilgėliau stabtelės prie „Skrydžio per Atlantą“ eksponatų, – juk rodoma autentiška istorinės „Lituanikos“ dalelė!

Parodos kuratorė Liucija Armonaitė
Dailininkės Aušra Endriukaitienė, Ona Vėliūtė