Nukopijuota
Paroda „Kino teatras – slėptuvė nuo gyvenimo“ (1939–1944) Alytuje
  • Nuo 2022-11-24
  • Iki 2022-12-16
  • Alytus

Lapkričio 24 d. į Alytų iš Vilniaus atkeliaus paroda „Kino teatras – slėptuvė nuo gyvenimo“ (1939–1944).

Šią parodą surengti paskatino muziejuje saugomas unikalus nuotraukų rinkinys – penkiasdešimties Lietuvos kino teatrų nuotraukos, darytos 1942 m. vokiečių paliepimu. Nuotraukose dokumentuoti ne tik kino teatrų fasadai, bet ir jų interjerai. Tarp jų ir modernūs Kauno kino teatrai, ir naujai pastatytuose šaulių namuose įrengtos kino salės bei senutėliai kinematografai – Biržuose, Alytuje, Telšiuose, Žagarėje, Marijampolėje. Parodoje galima matyti, kad žmonės į kiną ėjo ne tik Laisvoje Lietuvoje, bet ir pirmos sovietų bei vokiečių okupacijos metais. Kinas jiems buvo galimybė pabėgti į kitą – iliuzinę tikrovę, būdas bent trumpam pamiršti dramatiškus išgyvenimus bei alkį.

Paroda sumanyta kaip kino seansas. Konteinerio viduje yra du ekranai. Viename jų rodomas penkiolikos minučių filmas, padedantis suprasti 1939–1944 m. istorinių įvykių virsmus. Kitame – iš kino teatrų nuotraukų sukurtas animuotas filmas. Jame žiūrovai gali pamatyti 29 Lietuvos kino teatrų istorijas. Tarp jų ir Alytaus „Dainavos“, kurios, kaip Šulmano kino teatro, istorija prasidėjo dar 1920 m. Po karo „Dainava“ tapo „Taika“. Filmai čia sukosi iki 1988 m.

Pasibaigus istoriniam filmui, užsidegus šviesai, lankytojai per septynių minučių pertrauką gali patyrinėti Laiko liniją, kuri sukurta iš spaudos, nuotraukų, žmonių prisiminimų. Taip pat ant sienų bus galima apžiūrėti skirtingų metų filmų afišas, mažuose ekranuose – kino teatrų brėžinius, reklaminę kino medžiagą, aktorių albumus ir kt.

Paroda „Kino teatras – slėptuvė nuo gyvenimo“ suteikia galimybę dabarties žmonėms nusikelti į praeities laiką, kuris ne tik primins gražias kino patirtis, bet ir skaudžius Lietuvos istorijos momentus, kurie atliepia ir šiandienos įvykius.

Transformuotam jūriniam konteineriui specialiai sukurtas ir išorinis vaizdas. Grafičio piešinyje matome salėje sėdinčius žiūrovus, tarp kurių ir keturios ypač populiarios to meto kino žvaigždės.

Paroda Alytuje veiks visą parą, tad į ją užsukti bus galima ne tik specialiai, bet ir neplanuotai, kiekvienam patogiausiu metu. Be to ši paroda ypač tinka ir vyresnių klasių moksleiviams, kaip integruota pamoka.

Paroda Alytuje viešės iki gruodžio 18 d. Po to ji keliaus į Vilkaviškį. Kitais metais parodą numatyta nuvežti dar į septynius miestus ir miestelius.