Nukopijuota
Vasaris 24
16:30
-
17:30
Knygos „Vladas Sipaitis. Dienoraščiai, prisiminimai, laiškai“ pristatymas Vilniaus knygų mugė

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus ir Lietuvos muziejų asociacija kviečia į Remigijaus Vilkaičio knygos „Vladas Sipaitis. Dienoraščiai, prisiminimai, laiškai“ pristatymą.

Knygos pristatymas vyks Vilniaus knygų mugėje, Lietuvos muziejų asociacijos stende 3.10. 2022 m. vasario 24 d. 16 val. 30 min.

Knygos pristatyme dalyvaus: Remigijus Vilkaitis, Marija Aušrinė Pavilionienė, Saulius Sipaitis.

2020 m. šventėme Lietuvos Valstybės teatro 100-to metų jubiliejų. Ta proga Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejus inicijavo leidinių seriją „Kūrėjai“ iškilių Lietuvos teatro, muzikos ir kino kūrėjų gyvenimo ir kūrybos įamžinimui. 2021 – 2022 metų sandūroje išleista knyga  „Vladas Sipaitis. Dienoraščiai, prisiminimai, laiškai“ – pirmasis serijos „Kūrėjai“ leidinys.

Knygoje „Vladas Sipaitis. Dienoraščiai, prisiminimai, laiškai“ pristatoma nepelnytai Lietuvos teatro istorijoje iškupiūruota, aktyvaus Valstybės teatro kūrėjo, aktoriaus, dailininko, šokėjo, režisieriaus, pedagogo, publicisto ir literato Vlado Fedoto Sipavičiaus-Sipaičio asmenybė.

Vladas Sipaitis priklauso kartai, kuri grįžusi iš įvairiausių buvusios Rusijos imperijos kampelių, per dvidešimt pirmosios nepriklausomos Lietuvos Respublikos egzistavimo metų sukūrė ir iki europinio lygmens užaugino lietuvišką profesionalųjį teatrą visose jo veiklos srityse: operos, dramos ir baleto. Sipaitis Valstybės teatre dirbo dvylika metų ir tai buvo kaip tik tie metai, kai savo spektaklius kūrė Andrius Oleka-Žilinskas, Michailas Čechovas. Vl. Sipaitis kūrė kartu su Stasiu Ušinsku garsųjį Marionečių teatrą, sukūrė savo eksperimentinį teatrą, teatro studiją, vaidino paties režisuotame pirmajame lietuviškame vaidybiniame filme „Onytė ir Jonelis“ (1931 m.), o dirbdamas Maskvoje repetavo su Vsevolodu Mejerholdu.

Labai svarbu, kad knygoje pristatomi niekur neskelbti Sipaičio dienoraščiai, prisiminimai atskleidžia daug istorinių faktų apie kolegas artistus, režisierius, to meto spektaklius, teatro vidinius santykius. Publikuojami du Pasaulinius karus ir Didžiąją rusų revoliuciją išgyvenę Sipaičių šeimos dokumentai, epizodiškai pasakojama apie Sipaičio motinos, Maskvos Didžiojo teatro solistės, iškilios tautinio lietuvių atgimimo veikėjos Liudvikos Sipavičiūtės asmenį.  Pristatomi nežinomi Lietuvos kino, baleto, marionečių teatro, Lietuvos estrados raidos momentai, valstybingumo praradimo ir okupacijos liudijimai.

Knygos sudarytojas – aktorius, teatro pedagogas, politikas, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus darbuotojas Remigijus Vilkaitis, mecenatė – profesorė Marija Aušrinė Pavilionienė. Knygos leidimą rėmė Lietuvos kultūros taryba.